Ogłoszenie dla zarejestrowanych użytkowników:
Ze względu na to co się wydarzyło z naszym forum musisz zrobić kilka rzeczy żeby mieć znowu dostęp do swojego konta.
Spróbuj się zalogować, jeśli się to nie powiedzie, kliknij "zapominałem hasła"
Podaj swój mail i dostaniesz link do zmiany hasła - proponuję zmienić hasło na trochę mocniejsze niż mieliście ostatnio.
Dobre hasło to minimum 8 znaków, zawierające duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne jak - !@#$%^&*
Po zalogowaniu nowym hasłem zmień język forum na polski. Klikasz w swoją nazwę u góry po prawej a potem - User Control Panel -> Board Preferences -> Edit Global Settings -> My Language -> Polski -> i klikasz Submit
W miarę wolnego czasu forum będzie usprawniane i będą dodawane nowe funkcje.
Jeśli pojawiły się w twoim profilu dziwne "krzaczki" zamiast polskich znaków, proszę popraw je.
Dadaj również brakujące informację, taki jak płeć i swoje media społecznościowe itp.

Zapalniczka

Wszystko co związane z elektryką i elektroniką w Renault 5.

Moderator: Moderatorzy

Rooster

Zapalniczka

Post autor: Rooster »

Dzien dobry :)

Jestem tutaj nowy. Szukałem i szukałem i nie znalazłem.
Jestem od paru miesięcy szczęśliwym posiadaczem starej, w papierach zezłomowanej Reni5. Zezłomowanej, ponieważ nie opłacało się rodzicom jej naprawiac, bo była w opłakanym stanie, a że ja jeszcze prawka nie moge miec (mam niespełna 17 lat) to dostałem Renię "w spadku" po mamie. Jeżdżę nią po polach i lasach, wożę drewienko na ognisko i inne takie pierdółki... Jednak to mi nie przeszkadza w tym, że w środku nie mogłaby byc odpicowana... tzn....

(tak nawiasem, troszke sie, jak zawsze, rozgadalem.... ale przywitac sie nalezy....)

Mój problem jest taki: dzisiaj założyłem sobie radyjko kasetowe. Fajnie fajnie. Ale nie chce mi się nagrywac, nosic i wymieniac kaset, a na nowe radio nie mam pieniedzy. Mam zamiar sobie kupic wypróbowany przez znajomego juz adapter, tzn tą kasetę z kablem z wtyczką jack do podlaczenia do mp3.

Jednak jak wiadomo mp3 lub mp4 wiecznie zyc nie bedzie, i w czasie jazdy moze mi sie rozladowac. Chciałbym temu zapobiec. Mianowicie chciałbym sobie zrobic miejsce na ladowarke samochodowa.... a tez wpadlem na taki pomysl.... bo zazwyczaj ladowarka jest wlaczana do zapalniczki - ja bym chcial zamiast gniazda zapalniczki skonstruowac po prostu gniazdo usb pod kabel od mp4. W tym celu potrzebuje schematu elektryki do Reni, ktorego usilnie szukalem i nie moglem znalezc.

Tak w ogole to chcialbym sie dowiedziec, czy to w ogole mozliwe?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi :)
wsmpw

Post autor: wsmpw »

tak dajesz stabilizator lm7805 o ile dobrze pamiętam i potem szukasz gdzie w usb jest + a gdzie minus i podłaczas w kupe i gra.. tylko może sie okazać żę będą świsty gwizdy ;-)
zwracam się tutaj o bardziej doświadczonych w tych tematach. ;-)
lodoo
Posty: 6715
Rejestracja: 1 lutego 2010, 13:03
Lokalizacja: Wrocław
Gender:

Post autor: lodoo »

pewnie ze sie da - i to bardzo latwo ;-)
tak jak wsmpw mowi - LM7805 - taki mocniejszy pod radiator (2A chyba maja) - bedzie sie troche grzal, bo musi zrzucic dosc duzo napiecia (z 14,5 na 5)
do tego 2 kondensatory , dioda prostownicza na wejsciu ukladu i gniazdko usb
koszt calosci jakies 10zl
podlacz sie z tym pod kostke radia - masa to czarny, zasilanie pod zaplon (zolty) - tak najprosciej ;-)
taki ukladzik to nawet "na pajaka" mozna zrobic, bez plytki drukowanej... i wsadzic w pudelko po tiktakach :-D pamietajac ze radiator musi byc na zewnatrz - jako radiator wystarczy kawalek aluminiowej blaszki - np z puszki po cocacoli przetartej papierkiem do golej blachy - taki 5x5cm
jak ogarniasz temat troche to ok, jak nie daj znac to ci skrobne kawalek schemata ;-)
Rooster

Post autor: Rooster »

Hm... Jakby to powiedziec.... Nie ogarniam. Wiem tylko jak zasilanie podłączyc, ale diody prostownicze, stabilizatory....

Ja jestem mechanikiem, moge wyregulowac zaplon, jak bym sie uparl rozrząd, rozebral silnik (troszke juz tego robiłem, a wcześniej miałem motorower i sam go całego naprawiałem) ale np radio podłączyłem dwa razy dzwoniąc do wujka elektryka.... Czarny masa wiem, żółty zasilanie - wiem, czerwony jako zasilanie po przekreceniu kluczyka - wiem... Ale to co mi tu napisaliście to dla mnie czarna magia (oprócz + i - w gniazdku, radiatora i pudelka po tic takach i blaszki z puszki)

Więc przydało by się bardziej na chłopski rozum.... :/
lodoo
Posty: 6715
Rejestracja: 1 lutego 2010, 13:03
Lokalizacja: Wrocław
Gender:

Post autor: lodoo »

spoko, tyle wystarczy :mrgreen:
pozniej ci skrobne co i jak - ukladzik jest dziecinnie prosty ;-)
lodoo
Posty: 6715
Rejestracja: 1 lutego 2010, 13:03
Lokalizacja: Wrocław
Gender:

Post autor: lodoo »

nowy post, zeby sie pokazal w spisie nieczytanych ;-)

cos tam napackalem... dasz rady ;-)
zamiast obcietego kabelka usb mozesz kupic same gniazdko i przylutowac zasilanie tak jak ci zaznaczylem +5 i mase....

Obrazek
Qucor

Post autor: Qucor »

Adam Słodowy przedstawia :lol:
jjmag

Post autor: jjmag »

a ja powiem krótko taka przejściówka tylko z wejściem pod gniazdo zapalniczki w markecie na swoim podwórku znalazłem za 9 zeta i po co kombinować :?:
wsmpw

Post autor: wsmpw »

jjmag pisze:a ja powiem krótko taka przejściówka tylko z wejściem pod gniazdo zapalniczki w markecie na swoim podwórku znalazłem za 9 zeta i po co kombinować :?:
nic nie świszczy?
jjmag

Post autor: jjmag »

w maździe nic a w reni nie mogę sprawdzić :-(
Rooster

Post autor: Rooster »

hm... niech zgadne, nie mozesz sprawdzic bo nie masz gniazdka na zapalniczke? (ja nie mam, wyposazenie wnetrza bez obrotomierza)

Lodoo, dzieki, bede kombinowal :)
lodoo
Posty: 6715
Rejestracja: 1 lutego 2010, 13:03
Lokalizacja: Wrocław
Gender:

Post autor: lodoo »

jjmag pisze:a ja powiem krótko taka przejściówka tylko z wejściem pod gniazdo zapalniczki w markecie na swoim podwórku znalazłem za 9 zeta i po co kombinować :?:
po to zeby ci nie dyndalo cos pod nogami, zeby miec pewnosc ze mozna z tego prad jakis pociagnac i sie nie stopi :-P, dla satysfakcji ze zrobiles sam, zeby nie kupowac chnskiego go.wna dla zasady :-D ,
gufner

Post autor: gufner »

Podepne sie tutaj z pytankiem, bo tez dotyczy gniazda zapalniczki. Podpięte mam tam CB Radyjko i mam ciekawe efekty. Uruchomione wycieraczki za kazdym ruchem powoduja przeokropne buczenie w radiu. Tak samo jak podepne nawigacje i CB przez rozgałęźnik jakis to nawigacja powoduje buczenie. Po odpięciu albo przy wyłączonych wycieraczkach CB działa malinowo :) Co jest grane?
Karol

Post autor: Karol »

hmm
tez jestem ciekaw dlaczego tak się dzieje ;-) i w jaki sposób można to wyeliminować ;-)
Kali___

Post autor: Kali___ »

ODPOWIEDZ